ARTERİYOVENÖZ MALFORMASYON

Bir arteriyovenöz malformasyon (AVM), normal kan akışını ve oksijen dolaşımını bozan, atardamarları ve toplardamarları birbirine bağlayan anormal bir kan damarları yumağıdır.

Arterler, kalpten beyne oksijen bakımından zengin kan almaktan sorumludur. Damarlar, oksijeni tükenmiş kanı akciğerlere ve kalbe geri taşır.

Bir AVM bu kritik süreci bozduğunda, çevre dokular yeterince oksijen alamayabilir ve etkilenen arter ve damarlar zayıflayarak yırtılabilir. AVM beyindeyse ve yırtılırsa beyinde kanama (kanama), felç veya beyin hasarına neden olabilir.

Arteriyovenöz bir malformasyon vücudunuzun herhangi bir yerinde gelişebilir, ancak en sık olarak beyinde veya omurgada meydana gelir. Beyin arteriovenöz malformasyonu hakkında daha fazlasını okuyun.

AVM’lerin nedeni net değildir. Çoğu insan onlarla doğar, ancak bazen daha sonra yaşamda oluşabilirler. Aileler arasında nadiren geçerler.

Teşhis edildikten sonra, bir beyin AVM’si komplikasyon riskini önlemek veya azaltmak için sıklıkla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.