BEYİN ANEVRİZMASI

Beyin anevrizması, beyindeki bir kan damarında bir şişkinlik veya balonlaşmadır. Genellikle bir sapta asılı bir meyveye benziyor.

Bir beyin anevrizması sızabilir veya yırtılabilir, bu da beyinde kanamaya (hemorajik inme) neden olabilir. Çoğu zaman beyin ile beyni kaplayan ince dokular arasındaki boşlukta yırtılmış bir beyin anevrizması meydana gelir. Bu tür hemorajik inme subaraknoid kanama olarak adlandırılır.

Yırtılmış bir anevrizma hızla yaşamı tehdit eder hale gelir ve acil tıbbi tedavi gerektirir.

Bununla birlikte, çoğu beyin anevrizması yırtılmaz, sağlık sorunları yaratmaz veya semptomlara neden olmaz. Bu tür anevrizmalar genellikle diğer durumlar için yapılan testler sırasında tespit edilir.

Yırtılmamış bir beyin anevrizmasının tedavisi bazı durumlarda uygun olabilir ve gelecekte bir rüptürü önleyebilir. Özel ihtiyaçlarınız için en iyi seçenekleri anladığınızdan emin olmak için bakıcınızla konuşun.

BELİRTİLER
Rüptüre Anevrizma
Ani, şiddetli bir baş ağrısı, yırtılmış bir anevrizmanın ana belirtisidir. Bu baş ağrısı genellikle şimdiye kadar yaşanan “en kötü baş ağrısı” olarak tanımlanır.

Yırtılmış bir anevrizmanın yaygın belirti ve semptomları şunları içerir:
– Ani, aşırı şiddetli baş ağrısı
– Mide bulantısı ve kusma
– Boyun tutulması
– Bulanık veya çift görme
– Işığa karşı hassasiyet
– Nöbet
– Sarkık göz kapağı
– Bilinç kaybı
– Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

‘Sızıntı’ Anevrizma
Bazı durumlarda, bir anevrizma az miktarda kan sızdırabilir. Bu sızıntı (gözcü kanaması) yalnızca şunlara neden olabilir:
– Ani, aşırı şiddetli baş ağrısı
Sızıntıyı genellikle daha ciddi bir yırtılma takip eder.

Rüptüre Olmamış Anevrizma
Yırtılmamış bir beyin anevrizması, özellikle küçükse hiçbir belirti vermeyebilir. Bununla birlikte, daha büyük, yırtılmamış bir anevrizma beyin dokularına ve sinirlerine baskı yaparak muhtemelen şunlara neden olabilir:
– Bir gözün üstünde ve arkasında ağrı
– Büyümüş bir gözbebeği
– Görmede değişiklik veya çift görme
– Yüzün bir tarafında uyuşma

Ne zaman doktora gidilmeli
Aşağıdakilerden birini geliştirirseniz derhal tıbbi yardım alın:
– Ani, aşırı şiddetli baş ağrısı

Ani, şiddetli bir baş ağrısından şikayet eden veya bilincini kaybeden veya nöbet geçiren biriyle birlikteyseniz, 911’i veya yerel acil durum numaranızı arayın.

Beyin anevrizmaları, arter duvarlarının incelmesi sonucu gelişir. Anevrizmalar genellikle atardamarların çatallarında veya dallarında oluşur çünkü damarın bu bölümleri daha zayıftır.

Anevrizmalar beynin herhangi bir yerinde görülebilse de, en yaygın olarak beynin tabanındaki arterlerde görülürler.

NEDENLER
Beyin anevrizmasının nedenleri bilinmemektedir, ancak bir dizi faktör riskinizi artırabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ
Bir dizi faktör, bir arter duvarındaki zayıflığa katkıda bulunabilir ve beyin anevrizması veya anevrizma rüptürü riskini artırabilir. Beyin anevrizmaları yetişkinlerde çocuklardan, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

Bu risk faktörlerinden bazıları zamanla gelişir; diğerleri doğumda mevcuttur.

Zaman içinde gelişen risk faktörleri
Bunlar şunları içerir:
– Yaşlılık
– Sigara içiyor
– Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)
– Uyuşturucu kullanımı, özellikle kokain kullanımı
– Ağır alkol tüketimi

Bazı anevrizma türleri, bir kafa yaralanmasından (diseksiyon anevrizması) veya bazı kan enfeksiyonlarından (mikotik anevrizma) sonra ortaya çıkabilir.

Doğumda var olan risk faktörleri
Doğuştan gelen seçilmiş koşullar, beyin anevrizması geliştirme riskinin artmasıyla ilişkilendirilebilir. Bunlar şunları içerir:
– Kan damarlarını zayıflatan Ehlers-Danlos sendromu gibi kalıtsal bağ dokusu bozuklukları
– Polikistik böbrek hastalığı böbreklerde sıvı dolu keselerle sonuçlanan ve genellikle kan basıncını artıran kalıtsal bir bozukluk
– Anormal derecede dar aort (aortun koarktasyonu), kalpten vücuda oksijen açısından zengin kan taşıyan büyük kan damarı
– Serebral arteriyovenöz malformasyon (beyin AVM), beyindeki arterler ve damarlar arasındaki normal kan akışını kesintiye uğratan anormal bir bağlantı
– Ailede beyin anevrizması öyküsü, özellikle ebeveyn, erkek kardeş, kız kardeş veya çocuk gibi birinci derece akraba

KOMPLİKASYONLAR
Bir beyin anevrizması patladığında, kanama genellikle sadece birkaç saniye sürer. Kan çevredeki hücrelere doğrudan zarar verebilir ve kanama diğer hücrelere zarar verebilir veya onları öldürebilir. Ayrıca kafatasının içindeki basıncı arttırır.

Basınç çok yükselirse, beyne giden kan ve oksijen beslemesi, bilinç kaybı ve hatta ölüm meydana gelebilecek bir noktaya kadar bozulabilir.

Bir anevrizmanın yırtılmasından sonra gelişebilecek komplikasyonlar şunları içerir:
Yeniden kanama. Yırtılan veya sızan bir anevrizmanın yeniden kanama riski vardır. Yeniden kanama, beyin hücrelerinde daha fazla hasara neden olabilir.
Damar spazmı. Beyin anevrizması patladıktan sonra beyninizdeki kan damarları düzensiz bir şekilde daralabilir (vazospazm). Bu durum beyin hücrelerine kan akışını sınırlayabilir (iskemik inme) ve ek hücre hasarına ve kaybına neden olabilir.
Hidrosefali. Bir anevrizma rüptürü, beyin ve çevreleyen doku arasındaki boşlukta kanamaya neden olduğunda (subaraknoid kanama) – çoğu durumda – kan, beyin ve omuriliği çevreleyen sıvının dolaşımını engelleyebilir. (Beyin omurilik sıvısı). Bu durum, beyin üzerindeki basıncı artıran ve dokulara zarar verebilecek (hidrosefali) beyin omurilik sıvısının fazlalığına neden olabilir.
Hiponatremi. Rüptüre bir beyin anevrizmasından kaynaklanan subaraknoid kanama, kandaki sodyum dengesini bozabilir. Bu, beynin tabanına yakın bir alan olan hipotalamusun hasar görmesinden kaynaklanabilir.

Kan-sodyum seviyelerinde bir düşüş (hiponatremi) beyin hücrelerinin şişmesine ve kalıcı hasara yol açabilir.