KAROTİD ENDARTEREKTOMİ

Karotid arterler beyne oksijen ve kan taşıyan ana kan damarlarıdır. Karotis arter hastalığında bu arterler daralır. Bu, beyne giden kan akışını azaltır ve felce neden olabilir. Karotis endarterektomi (CEA), karotis arter hastalığını tedavi etmek için yapılan cerrahidir. Karotis endarterektomi sırasında, karotid arter içinde oluşan plakları cerrahi olarak çıkarabiliriz.

Bunun nedeni genellikle bir kan pıhtısı oluşması ve bir parçanın koparak beyne gitmesidir. Daralmış bir şah damarı tedavi edilmezse beyne giden kan akışı etkilenebilir.

Bu aşağıdakilerden biriyle sonuçlanabilir:
inme – beyin hasarına veya ölüme neden olabilecek ciddi bir tıbbi durum

geçici iskemik atak (TIA) – bazen “mini felç” olarak bilinir, GİA inmeye benzer, ancak belirti ve semptomlar geçicidir ve genellikle 24 saat içinde kaybolur.

Karotis endarterektomi ciddi şekilde daralmış karotid arterleri olan kişilerde inme riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Daha önce felç veya GİA geçirmiş kişilerde cerrahi, sonraki 3 yıl içinde başka bir felç veya GİA geçirme riskini üçte bir oranında azaltır.

Artık belirtiler ortaya çıktıktan sonra ameliyatın mümkün olan en kısa sürede yapılması gerektiği düşünülüyor.

Bu nedenle, aşağıdaki gibi belirtilerle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım almanız önemlidir:
– Yüzünüzde, kolunuzda veya bacağınızda uyuşma veya güçsüzlük
– Konuşma sorunları
– Tek gözde görme kaybı

Karotis arter hastalığı için risk faktörleri, diğer kalp hastalığı türleri için olanlara benzer. Onlar içerir:
– Yaş
– Sigara içmek
– Hipertansiyon (yüksek kan basıncı) — felç için tedavi edilebilir en önemli risk faktörü
– Anormal lipidler veya yüksek kolesterol
– İnsülin direnci
– Diyabet
– Obezite
– Sedanter yaşam tarzı
– Ailede koroner arter hastalığı veya karotid arter hastalığı olan ateroskleroz öyküsü

75 yaşından küçük erkekler, aynı yaş grubundaki kadınlara göre daha fazla risk taşır. Kadınlar 75 yaşından büyük erkeklere göre daha fazla risk taşırlar. Koroner arter hastalığı olan kişilerde karotis arter hastalığı gelişme riski daha yüksektir. Tipik olarak karotid arterler, koroner arterlerden birkaç yıl sonra hastalanır.

CERRAHİ TEDAVİ
Karotis endarterektomi, steril bir cerrahi süitte veya standart ameliyathanede gerçekleştirilir. Hasta, tıbbi durumunuza bağlı olarak aynı gün eve gidebilir veya işlemden sonra 1-2 gece kalabilir.
– Hasta lokal anestezi veya genel anestezi alır.
– Damar beyin cerrahı boynunuzun önünden bir kesi yapar.
– Damar cerrahınız, arterdeki plakları çıkardıktan sonra, doğal bir aşı (vücudunuzun herhangi bir yerindeki bir damar parçasından oluşturulmuş) veya dokuma bir yama dikerek arteri onarır.
– Kesi kapatılır.

Karotis Arteri Stentleme (CAS)
Karotid endarterektomiden daha az invazivdir ve bir kateterizasyon laboratuvarında gerçekleştirilir. CAS ile kasıkta küçük bir delik açılır. Şah damarındaki daralma bölgesine özel olarak tasarlanmış bir kateter geçirilir. Yerine yerleştirildikten sonra, arteri açmak için küçük bir balon ucu birkaç saniye şişirilir. Ardından artere bir stent yerleştirilir ve arteri açık tutmak için genişletilir. Stent, arterinizin içinde destek sağlamak için iskele görevi gören küçük bir tüptür.

TIBBİ TEDAVİ
Kan pıhtılarının neden olduğu felç riskini azaltmak için aspirin ve klopidogrel (Plavix) gibi antiplatelet ilaçları öneriyoruz.