BEL FITIĞI – LOMBER DİSK FITIĞI

Fıtıklaşmış bir disk, omurga boyunca herhangi bir yerde meydana gelebilecek bir durumdur, ancak çoğunlukla belde meydana gelir. Bazen şişkin, çıkıntılı veya yırtılmış disk olarak adlandırılır. Bel ağrısının yanı sıra bacak ağrısı veya “siyatik” in en yaygın nedenlerinden biridir.

İnsanların %60 ila %80’i hayatlarının bir noktasında bel ağrısı yaşayacaktır. Bu kişilerin bir kısmında bel fıtığından kaynaklanan bel ağrısı ve bacak ağrısı olacaktır.

Fıtıklaşmış bir disk çok ağrılı olabilse de, çoğu insan sadece birkaç haftalık veya aylık cerrahi olmayan tedavi ile kendini çok daha iyi hisseder.

RİSK FAKTÖRLERİ
Bazı faktörler bel fıtığı riskinizi artırabilir. Bunlar şunları içerir:
– Cinsiyet. 20 ila 50 yaş arasındaki erkeklerin bel fıtığı olma olasılığı daha yüksektir.
– Yanlış kaldırma. Ağır nesneleri kaldırmak için bacaklarınız yerine sırt kaslarınızı kullanmak bel fıtığına neden olabilir. Kaldırırken bükülmek de sırtınızı savunmasız hale getirebilir. Sırtınızla değil bacaklarınızla kaldırmak omurganızı koruyabilir.
– Ağırlık. Fazla kilolu olmak, belinizin alt kısmındaki disklere ek baskı uygular.
– Omurganızı zorlayan tekrarlayan aktiviteler. Birçok iş fiziksel olarak zorludur. Bazıları sürekli kaldırma, çekme, bükme veya bükme gerektirir. Güvenli kaldırma ve hareket teknikleri kullanmak sırtınızı korumanıza yardımcı olabilir.
– Sık sürüş. Uzun süre oturmak ve araba motorundan gelen titreşim, omurganıza ve disklerinize baskı yapabilir.
– Sedanter yaşam tarzı. Düzenli egzersiz, bel fıtığı da dahil olmak üzere birçok tıbbi durumun önlenmesinde önemlidir.
– Sigara içmek. Sigara içmenin diske oksijen beslemesini azalttığına ve daha hızlı dejenerasyona neden olduğuna inanılmaktadır.

BELİRTİLER
Çoğu durumda, bel ağrısı bel fıtığının ilk belirtisidir. Bu ağrı birkaç gün sürebilir, sonra düzelir. Diğer semptomlar şunları içerebilir:
– Siyatik. Bu, kalçadan bir bacağın arkasına kadar uzanan keskin, sıklıkla vurucu bir ağrıdır. Spinal sinir üzerindeki baskıdan kaynaklanır.
– Bacakta ve/veya ayakta uyuşma veya karıncalanma hissi
– Bacak ve/veya ayakta zayıflık
– Mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı. Bu son derece nadirdir ve cauda equina sendromu adı verilen daha ciddi bir sorunu gösterebilir. Bu durum omurilik sinir köklerinin sıkışmasından kaynaklanır. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

TEDAVİ
Hastaların çoğu için, bel fıtığı birkaç gün ila haftalar arasında yavaş yavaş iyileşir. Tipik olarak, çoğu hasta 3 ila 4 ay arasında semptomlardan kurtulur. Bununla birlikte, bazı hastalar iyileşmeleri sırasında ağrı atakları yaşarlar.

Fıtıklaşmış bir disk için ilk tedavi genellikle doğası gereği cerrahi değildir. Tedavi, ağrının giderilmesine odaklanır.
Cerrahi olmayan tedavi şunları içerebilir:
Dinlenmek. Bir ila 2 gün yatak istirahati genellikle sırt ve bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, ayaklarınızdan daha uzun süre uzak durmayın. Etkinliği sürdürdüğünüzde aşağıdakileri yapmayı deneyin:
– Gün boyunca dinlenme molaları verin, ancak uzun süre oturmaktan kaçının.
– Özellikle öne eğilme ve ağırlık kaldırma gibi tüm fiziksel aktivitelerinizi yavaş ve kontrollü yapın.
– Daha fazla ağrıya neden olabilecek hareketlerden kaçınmak için günlük aktivitelerinizi değiştirin.

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler). İbuprofen veya naproksen gibi ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Fizik Tedavi. Spesifik egzersizler, bel ve karın kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Epidural steroid enjeksiyonu. Sinir etrafındaki boşluğa kortizon benzeri bir ilaç enjeksiyonu iltihabı azaltarak kısa süreli ağrı kesici sağlayabilir.

Epidural enjeksiyonların, 6 hafta veya daha fazla diğer cerrahi olmayan bakımdan fayda görmeyen birçok hastada ağrıyı başarılı bir şekilde giderebildiğine dair iyi kanıtlar vardır.

Lomber disk hernisi olan hastaların sadece küçük bir yüzdesi ameliyat gerektirir. Omurga cerrahisi tipik olarak, yalnızca bir süre cerrahi olmayan tedavi ağrılı semptomları gidermediğinde veya aşağıdaki semptomları yaşayan hastalar için önerilir:
– Kas Güçsüzlüğü
– Yürümede zorluk
– Mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı

Mikrodiskektomi. Tek bir fıtıklaşmış diski tedavi etmek için kullanılan en yaygın prosedür mikrodiskektomidir. Prosedür, disk herniasyonu seviyesinde küçük bir kesi ile yapılır ve genellikle mikroskop kullanımını içerir.

Diskin fıtıklaşmış kısmı, omurilik sinirine baskı yapan herhangi bir ek parça ile birlikte çıkarılır.

Birden fazla seviyede disk herniasyonu varsa daha büyük bir prosedür gerekebilir.

Rehabilitasyon. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz, sırtınıza ve bacaklarınıza güç ve esneklik kazandırmaya yardımcı olacak özel egzersizlerle birlikte basit bir yürüyüş programı (her gün 30 dakika gibi) önerebilir.

Tekrar fıtıklaşma riskini azaltmak için, ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta eğilmeniz, kaldırmanız ve döndürmeniz yasaklanabilir.

SONUÇLAR
Genel olarak, mikrodiskektomi ameliyatının sonuçları genellikle çok iyidir. Hastalar bacak ağrısında sırt ağrısından daha fazla iyileşme görme eğilimindedir. Çoğu hasta, ameliyattan sonra bir iyileşme döneminden sonra normal aktivitelerine devam edebilir. Tipik olarak, iyileşen ilk semptom ağrıdır, ardından bacağın genel gücü ve ardından duyum gelir.

Son yıllarda disk herniasyonu tedavisi ile ilgili yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Doktorunuz sizinle hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedavinin avantaj ve dezavantajları hakkında konuşabilecektir.