BOYUN FITIĞI – SERVİKAL DİSK FITIĞI

Fıtıklaşmış bir disk, bir omurilik diskinin jel benzeri merkezi, sert dış duvardaki zayıf bir alandan yırtıldığında, dolgunun jöle çörekten sıkılması gibi meydana geldiğinde oluşur. Boyun veya kol ağrısı, uyuşma veya karıncalanma, disk malzemesi bir omurilik sinirine temas ettiğinde veya sıkıştırıldığında meydana gelebilir. Dinlenme, ağrı kesici ilaçlar, spinal enjeksiyonlar ve fizik tedavi ile tedavi, iyileşmenin ilk adımıdır. Çoğu insan 6 haftada iyileşir ve normal aktiviteye döner. Semptomlar devam ederse ameliyat önerilebilir. Fıtıklaşmış bir diskin belirtileri, fıtığın konumuna ve ağrıya kendi tepkinize bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Fıtık bir servikal diskiniz varsa, kolunuza ve muhtemelen elinize yayılan bir ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca kürek kemiğinizin üzerinde veya yakınında ağrı ve başınızı döndürürken veya boynunuzu bükerken boyun ağrısı hissedebilirsiniz. Bazen kas spazmlarınız olabilir (kasların kontrolsüz bir şekilde kasılması anlamına gelir). Bazen ağrıya kolunuzda uyuşma ve karıncalanma eşlik eder. Ayrıca pazı, triseps ve grip bölgenizde kas zayıflığı olabilir.

Ağrıyı, yaralanmaya neden olabilecek herhangi bir travmatik olay olmadan uyandığınızda fark etmiş olabilirsiniz. Bazı hastalar kollarını başlarının arkasında yüksekte tutarak rahatlarlar çünkü bu pozisyon sinir üzerindeki baskıyı azaltır. Diskler, yaralanma ve yanlış kaldırma nedeniyle şişebilir veya fıtıklaşabilir veya kendiliğinden oluşabilir. Yaşlanma önemli bir rol oynar. Yaşlandıkça diskleriniz kurur ve sertleşir. Diskin sert lifli dış duvarı zayıflayabilir. Jel benzeri çekirdek, disk duvarındaki bir yırtıktan şişebilir veya yırtılarak bir sinire dokunduğunda ağrıya neden olabilir. Genetik, sigara ve bir dizi mesleki ve eğlence aktivitesi erken disk dejenerasyonuna yol açar.

Konservatif cerrahi olmayan tedavi, iyileşmenin ilk adımıdır ve ilaç, dinlenme, masaj, fizik tedavi, ev egzersizleri, hidroterapi, kayropraktik bakım ve ağrı yönetimini içerebilir. Bel fıtığı nedeniyle kol ağrısı çeken kişilerin %95’inden fazlası yaklaşık altı hafta içinde iyileşir ve normal aktiviteye döner. Konservatif tedaviye yanıt vermezseniz veya belirtileriniz kötüleşirse, doktorunuz ameliyat önerebilir.

Konservatif cerrahi olmayan tedavi, iyileşmenin ilk adımıdır ve ilaç, dinlenme, masaj, fizik tedavi, ev egzersizleri, hidroterapi, kayropraktik bakım ve ağrı yönetimini içerebilir. Bel fıtığı nedeniyle kol ağrısı çeken kişilerin %95’inden fazlası yaklaşık altı hafta içinde iyileşir ve normal aktiviteye döner. Konservatif tedaviye yanıt vermezseniz veya belirtileriniz kötüleşirse, doktorunuz ameliyat önerebilir.

Cerrahi Olmayan Tedaviler
Öz Bakım: Çoğu durumda, bel fıtığından kaynaklanan ağrı birkaç gün içinde iyileşir ve 4 ila 6 hafta içinde tamamen geçer. Aktivitenizi kısıtlamak, buz/ısı terapisi ve reçetesiz satılan ilaçları almak iyileşmenize yardımcı olacaktır.

İlaç: Doktorunuz ağrı kesiciler, nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve steroidler reçete edebilir. Bazen kas spazmları için kas gevşeticiler reçete edilir.

Aspirin, naproksen (Alleve, Naprosyn), ibuprofen (Motrin, Nuprin, Advil) ve selekoksib (Celebrex) gibi nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), enflamasyonu azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için kullanılan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlara örnektir.

Asetaminofen (Tylenol) gibi analjezikler ağrıyı hafifletebilir ancak NSAID’lerin anti-inflamatuar etkilerine sahip değildir. Analjeziklerin ve NSAID’lerin uzun süreli kullanımı mide ülserlerinin yanı sıra böbrek ve karaciğer problemlerine neden olabilir.

Kas spazmlarını kontrol etmek için metokarbamol (Robaxin), karizoprodol (Soma) ve siklobenzaprin (Flexeril) gibi kas gevşeticiler reçete edilebilir.

Sinirlerin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmak için steroidler reçete edilebilir. Beş günlük bir süre boyunca giderek artan bir dozajda ağızdan (bir Medrol doz paketi olarak) alınırlar. 24 saatlik bir süre içinde neredeyse anında ağrı kesici sağlama avantajına sahiptir.

Steroid Enjeksiyonları: Prosedür, x-ışını floroskopisi altında yapılır ve omurganın epidural boşluğuna steroid ve uyuşturma maddesi enjeksiyonunu içerir. İlaç, sinirlerin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmak için ağrılı bölgenin yanına verilir. Sonuçlar geçici olma eğiliminde olsa da, hastaların yaklaşık %50’si epidural enjeksiyondan sonra rahatlama fark edecektir. Tam etkiyi elde etmek için tekrar enjeksiyonlar yapılabilir. Ağrı kesicinin süresi değişir, haftalarca veya yıllarca sürer. Enjeksiyonlar fizik tedavi ve/veya ev egzersiz programı ile birlikte yapılır.

Fizik Tedavi: Fizik tedavinin amacı, mümkün olan en kısa sürede tam aktiviteye dönmenize yardımcı olmak ve yeniden yaralanmayı önlemektir. Fizyoterapistler size uygun duruş, kaldırma ve yürüme teknikleri konusunda talimat verebilir ve boyun, omuz ve kol kaslarınızı güçlendirmek ve esnetmek için sizinle birlikte çalışırlar. Ayrıca, omurganızın ve kollarınızın esnekliğini artırmaya ve artırmaya teşvik edeceklerdir. Egzersiz ve kuvvetlendirme egzersizleri, tedavinizin temel unsurlarıdır ve yaşam boyu zindeliğinizin bir parçası olmalıdır.

Bütünsel Terapiler: Bazı hastalar, akupunktur, akupresür, yoga, beslenme / diyet değişiklikleri, meditasyon ve biofeedback’i ağrıyı yönetmenin yanı sıra genel sağlığı iyileştirmede yararlı bulmaktadır.

CERRAHİ TEDAVİLER
Semptomlar ilerlediğinde veya konservatif tedavi ile düzelmediğinde cerrahi bir seçenek olabilir. Ameliyat planlamasında hastanın yaşı, sorunun ne kadar süredir devam ettiği, diğer tıbbi sorunlar, daha önce geçirilmiş boyun ameliyatları ve beklenen sonuç gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Servikal disk cerrahisine en yaygın yaklaşım anteriordur (boynun önü). Stenoz gibi diğer durumlar için dekompresyona ihtiyacınız varsa posterior (arkadan) bir yaklaşım uygulanabilir.

Anterior servikal diskektomi & füzyon (ACDF): Cerrah boynunuzun önünde küçük bir kesi yapar. Boyun kasları, damarlar ve sinirler kemiksi omur ve diski ortaya çıkarmak için kenara çekilir. Yırtılmış diskin sinire baskı yapan kısmı çıkarılır. Fıtıklaşmış materyal çıkarıldıktan sonra, füzyon oluşturmak için disk aralığı kemik grefti veya kafes ile doldurulabilir (Şekil 3). Füzyon, iki veya daha fazla kemiğin birleştirilmesi işlemidir. Zamanla greft, tek bir katı kemik parçası yapmak için yukarıdaki ve aşağıdaki omurla kaynaşacaktır. Füzyon sırasında stabilite ve muhtemelen daha iyi bir füzyon hızı sağlamak için metal plakalar ve vidalar kullanılabilir.