SPINAL STENOZ – LOMBER DAR KANAL

Spinal stenoz, omurganızdaki boşlukların daralmasıdır ve bu, omurgadan geçen sinirlere baskı uygulayabilir. Spinal stenoz en sık bel ve boyunda görülür.

Spinal stenozu olan bazı kişilerde semptom görülmeyebilir. Diğerleri ağrı, karıncalanma, uyuşma ve kas zayıflığı yaşayabilir. Semptomlar zamanla kötüleşebilir.

Spinal stenoz en yaygın olarak osteoartrite bağlı olarak omurgadaki aşınma ve yıpranma değişikliklerinden kaynaklanır. Şiddetli spinal stenoz vakalarında, doktorlar omurilik veya sinirler için ek alan oluşturmak için ameliyat önerebilir.

Spinal Stenoz Türleri
Spinal stenoz türleri, durumun omurganın neresinde meydana geldiğine göre sınıflandırılır. Birden fazla çeşidi olması mümkündür. Spinal stenozun iki ana tipi şunlardır:
– Servikal Stenoz. Bu durumda omurganın boynunuzdaki kısmında daralma meydana gelir.
– Lomber Stenoz. Bu durumda, omurganın belinizin alt kısmında daralma meydana gelir. Spinal stenozun en yaygın şeklidir.

BELİRTİLER
Birçok insanda MRI veya BT taramasında spinal stenoz kanıtı vardır, ancak semptomlar olmayabilir. Ortaya çıktıklarında, genellikle yavaş yavaş başlarlar ve zamanla kötüleşirler. Stenozun yerleşim yerine ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak semptomlar değişir.
Boyunda (servikal omurga)
– El, kol, ayak veya bacakta uyuşma veya karıncalanma
– El, kol, ayak veya bacakta zayıflık
– Yürüme ve denge sorunları
– Boyun ağrısı
– Şiddetli vakalarda, barsak veya mesane disfonksiyonu (üriner aciliyet ve inkontinans)
Sırtın alt kısmında (lomber omurga)
– Ayakta veya bacakta uyuşma veya karıncalanma
– Ayakta veya bacakta zayıflık
– Uzun süre ayakta durduğunuzda veya yürürken bir veya iki bacakta ağrı veya kramp, bu genellikle öne eğildiğinizde veya oturduğunuzda hafifler.
– Sırt ağrısı

Ne zaman doktora gidilmeli
Listelenen belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza görünün.

NEDENLER
Bel fıtığı ve omurgada kemik çıkıntıları
Omurga (omurga) boynunuzdan belinize kadar uzanır. Omurganızın kemikleri, omuriliğinizi (sinirlerinizi) koruyan bir omurilik kanalı oluşturur.

Bazı insanlar küçük bir omurilik kanalıyla doğarlar. Ancak çoğu spinal stenoz, omurga içindeki açık alanı daraltan bir şey olduğunda ortaya çıkar. Spinal stenozun nedenleri arasında şunlar olabilir:
– Kemiğin aşırı büyümesi. Osteoartritten kaynaklanan omurilik kemiklerindeki aşınma ve yırtılma hasarı, omurilik kanalına doğru büyüyebilen kemik mahmuzlarının oluşmasına neden olabilir. Genellikle yetişkinleri etkileyen bir kemik hastalığı olan Paget hastalığı da omurgada aşırı kemik büyümesine neden olabilir.
– Fıtıklaşmış diskler. Omurlarınız arasında amortisör görevi gören yumuşak yastıklar yaşla birlikte kurur. Bir diskin dış kısmındaki çatlaklar, yumuşak iç malzemenin bir kısmının kaçmasına ve omuriliğe veya sinirlere baskı yapmasına izin verebilir.
– Kalınlaşmış bağlar. Omurga kemiklerinizi bir arada tutmaya yardımcı olan sert kordonlar, zamanla sertleşebilir ve kalınlaşabilir. Bu kalınlaşmış bağlar, omurilik kanalına doğru şişebilir.
– Tümörler. Omuriliğin içinde, omuriliği kaplayan zarların içinde veya omurilik ile omurlar arasındaki boşlukta anormal büyümeler oluşabilir. Bunlar nadirdir ve MRI veya CT ile omurga görüntülemede tanımlanabilir.
– Omurilik yaralanmaları. Araba kazaları ve diğer travmalar, bir veya daha fazla omurun yerinden çıkmasına veya kırılmasına neden olabilir. Omurilik kırığı nedeniyle yer değiştirmiş kemik, omurilik kanalının içeriğine zarar verebilir. Sırt ameliyatından hemen sonra yakındaki dokunun şişmesi de omuriliğe veya sinirlere baskı uygulayabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ
Spinal stenozu olan çoğu insan 50 yaşın üzerindedir. Dejeneratif değişiklikler genç insanlarda spinal stenoza neden olabilse de, diğer nedenlerin de dikkate alınması gerekir. Bunlar arasında travma, skolyoz gibi doğuştan omurga deformitesi ve vücutta kemik ve kas gelişimini etkileyen genetik bir hastalık yer alır. Spinal görüntüleme bu nedenleri ayırt edebilir.

KOMPLİKASYONLAR
Nadiren, tedavi edilmeyen şiddetli spinal stenoz ilerleyebilir ve kalıcı sonuçlara neden olabilir:
– uyuşma
– zayıflık
– Denge sorunları
– İdrar kaçırma
– Felç