ÇOCUK BEYİN ve OMURİLİK TÜMÖRLERİ

Bir çocukluk beyin veya omurilik tümörü, yetişkin beyni ve omurilik gibi beyin veya omurilik dokularında anormal hücrelerin oluştuğu bir hastalıktır. omurilik tümörü. Ancak çocukluk döneminde fetal dönemden itibaren kontrolsüz hücre büyümesi de görülebilir. Beyin ve omurilik tümörleri, lösemiden sonra çocuklarda en sık görülen 2. kanser türüdür. Bu tümörler ciddi sorunlara ve hatta ölüme neden olabilir. Çocuklarda en sık görülen kötü huylu beyin tümörü medulloblastomdur. Bu kanser serebellumda, beynin arka bölgesinde posterior fossa olarak bilinen bölgede oluşur. Pediatrik beyin tümörlerinin yaklaşık yarısı, glioma veya astrositom adı verilen tümörlerdir. Beynin destekleyici dokusunu oluşturan glial hücrelerden oluşurlar. Gliomalar iyi huylu veya kötü huylu olabilir ve beynin ve omuriliğin farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir.

Beyin Tümörü Belirtileri ve Semptomları:
– Kustuktan sonra geçen baş ağrısı veya baş ağrısı.
– Asteni- uyku hali veya olağandışı uyku hali veya aktivite seviyesinde değişiklik.
– Çok fazla mide bulantısı ve kusma.
– Görme, işitme veya konuşma sorunları.
– Denge kaybı ve yürüme güçlüğü.
– Nöbetler.
– Bebeklerde kafa büyüklüğünde artış

Beyin ve Omurilik Tümörlerinin Teşhisi
Fizik muayeneden sonra, manyetik rezonans görüntüleme gibi görüntüleme testleri beyin veya omuriliğin ayrıntılı resimlerini oluşturur. Kanser hücrelerini veya belirteçlerini aramak için serum tümör belirteç testi ve lomber ponksiyon yapılabilir.
Kesin tanı, mikrocerrahi veya biyopsi ile doku örneklemesi ile konur.

Beyin ve Omurilik Tümörlerinin Tedavisi
Cerrahi, beyin ve omurilik tümörlerinin ana tedavisidir. Beyin ve omurilik tümörleri için ek tedaviler arasında kemoterapi, radyasyon tedavisi ve hedefe yönelik tedavi yer alır.